Pojawia się okno podzielone na 2 części
Może się zdarzyć, że druki przychodzące z drukarni mogą się troszkę różnić od przyjętego w programie (wina drukarni - osobiście tego doświadczyliśmy). Albo na różnych drukarkach wydruk będzie troszkę przesunięty, tzn. drukuje się w innym miejscu niż powinien. Może to być spowodowane tym, że np. różne drukarki mogą różnie chwytać papier.
Jeżeli na naszej drukarce wydruk jest dopasowany, nie dokonujemy tu żadnych zmian.
Jeżeli jednak wydaje nam się, że tekst jest za wysoko, za nisko lub przesunięty za bardzo w lewo lub prawo w stosunku do wykropkowanych miejsc, możemy go poprawić.
Służą nam do tego 4 pola z wartościami liczbowymi. Dwa lewe pola służą do zmiany pierwszej strony, prawe zaś do drugiej. W tych górnych polach zmieniamy wysokość wydruku (góra-dół); w dolnych polach zmieniamy ustawienie wydruku lewo-prawo.
Zwiększenie wartości w polu przesunie tekst do góry, zmniejszenie - przesunie tekst w dół.
Gdy np. tekst na drugiej stronie wydruku jest za nisko (nachodzi na kropki), to musimy go podnieść. Więc w polu po lewej (oznaczonym Pierwsza strona) za pomocą górnego trójkącika (na który klikamy) zwiększamy wartość (do np. 4.5mm) - co przesunie wydruk pierwszej strony w górę.
Zwiększenie wartości w polu przesunie tekst w prawo, zmniejszenie - przesunie tekst w lewo.
Gdy np. tekst na obydwu stronach jest za bardzo w prawo, musimy przesunąć go w lewo. Więc w obydwu dolnych polach musimy zmniejszyć wartości.
Gdy zmieniliśmy zdanie lub wszystko nam się pomiesza, klikamy dolny przycisk Przywróć ustawienia domyślne - wtedy wszystko wróci do stanu początkowego (jeśli chcemy, możemy od nowa przesuwać tekst).
Po prawej części okna możemy obejrzeć podgląd wydruku, wydrukować świadectwo, arkusze ocen lub wpisy do nagród książkowych
W programie tym istnieje możliwość wydrukowania ocen opisowych, które można dołączyć do arkuszy ocen (tylko dla klas 1-3), co jest równoznaczne z wpisem w arkuszu ocen, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 19 lutego 2002r. (paragraf 12, punkt 3). Odpowiednie rozporządzenie można znaleźć na stronie internetowej "http://www.men.gov.pl/".
Po kliknięciu tego przycisku wyskoczy nam okno z opcjami oznaczającymi to samo, co opcje przy podglądzie i wydruku świadectw, ale dotyczącymi arkuszy ocen. Zobacz punkt podgląd wydruku i drukowanie.
Jako numer ucznia z dziennika przyjęto numer na liście uczniów.
Jest to możliwość wydrukowania wpisów do nagród książkowych.
Po kliknięciu tego przycisku wyskoczy nam okno z opcjami oznaczającymi to samo, co opcje przy podglądzie i wydruku świadectw, ale dotyczącymi wpisów do nagród dla wszystkich uczniów oraz do nagród za frekwencję. Zobacz punkt podgląd wydruku i drukowanie.
Ponieważ program do podglądu wydruku może mieć problem z poprawnym wyświetlaniem określonej czcionki w kolorze, po kliknięciu któregoś z przycisków Podgląd ..., nasz podgląd może wyglądać niepoprawnie.
Nie wpływa to wprawdzie na wydruk, ale możemy chcieć widzieć na podglądzie jak będzie to wyglądało po wydrukowaniu. Musimy więc w opcjach na górze kliknąć State i (wciąż trzymając przycisk myszy) wybrać Antialias z wyjeżdżanego menu.
Pierwszy przycisk pokazuje, którą stronę wydrukować lub obejrzeć na podglądzie:
Pokazuje nam jak będzie wyglądał dany tekst po wydrukowaniu.
Jeżeli w opcji powyżej wybraliśmy 1, wyświetli nam się tylko pierwsza strona świadectwa; jeśli 2 - wyświetli się tylko druga. Jeśli wybraliśmy 1+2, pokażą nam się obydwie strony: po lewej na dole mamy cyferki oznaczające oglądane strony (klikamy 2 - pokazuje się druga).
Podgląd wydruku zamykamy zazwyczaj krzyżykiem w prawym górnym rogu.
Podgląd ten dotyczy tylko zaznaczonego ucznia (na liście uczniów).
Również dotyczy tylko pojedynczego ucznia (tego, który jest zaznaczony na liście uczniów).
Po kliknięciu tego przycisku drukuje się ta strona, którą wybraliśmy na górze (czyli 1 lub 2). Opcja 1+2 dotyczy tylko drukarek dwustronnych.
Następne 4 przyciski służą do wydruku lub podglądu wydruku wszystkich świadectw naraz (czyli wszystkich uczniów).
Wyświetla pierwsze, drugie lub obydwie strony świadectw (zależnie co wybraliśmy) wszystkich uczniów z listy.
Jeśli wybraliśmy opcję 1+2 i mamy np. 16 uczniów, to wyświetlą się nam 32 strony (po dwie na każdego ucznia). W oknie, podglądu po lewej na dole, są liczby oznaczające te strony - klikając na konkretną liczbę zobaczymy konkretną stronę.
Świadectwa wyświetlane są w porządku rosnącym, a więc zgodnie z kolejnością na liście (najpierw pierwszy uczeń, potem drugi, na końcu ostatni).
Oznacza prawie to samo co Podgląd w porządku rosnącym, ale zamiast wyświetlać na ekranie, drukuje na drukarce. Przy czym opcja 1+2 dotyczy tylko drukarek dwustronnych.
Oznacza prawie to samo co Podgląd w porządku rosnącym, ale wyświetla w kolejności odwrotnej niż na liście uczniów. Tzn. na początku wyświetla ostatniego ucznia, po nim przedostatniego, ..., a na końcu ucznia pierwszego z listy.
To samo co Podgląd w porządku malejącym, ale drukuje, a nie wyświetla. Opcja 1+2 dotyczy tylko drukarek dwustronnych.
Okno to zamykamy guzikiem na dole Zamknij to okno - wrócimy wtedy do listy uczniów.
Jeśli tekst w polach opisowych się nie mieści, to po wciśnięciu
Drukuj ... lub Podgląd ... wyskoczy okno z informacją jaki
to fragment.
Jeśli daliśmy Drukuj ..., najlepiej w tym nowym oknie kliknąć
Anuluj, żeby nic nie wydrukować (gdy damy OK, wydrukuje się
mimo urwanego tekstu).
Ale jeśli daliśmy Podgląd ..., możemy dać albo OK, żeby
zobaczyć jak wygląda urwany tekst, albo Anuluj, gdy nie mamy takiej
potrzeby.