Następny    Poprzedni    Spis Treści

1. Wstęp

1.1. Cel tego dokumentu

Dokument ten i związane z nim pliki graficzne w formacie 'png' działają prawidłowo w przeglądarkach 'mozilla' lub 'firefox'. Wiem, że w wielu (albo we wszystkich) wersjach przeglądarki 'Internet Explorer' (przynajmniej do chwili wydania tej dokumentacji) przeźroczystość plików 'png' nie jest obsługiwana prawidłowo. Moim priorytetem były jednak przeglądarka 'mozilla' i otwarty format plików 'png'. Użytkownikom przeglądarek z nieprawidłowym wyświetlaniem tych plików radzę ich wymianę.

Program ten służy do wypełniania świadectw w polskich szkołach, zatem przeznaczony jest dla polskich nauczycieli - ludzi niekoniecznie obeznanych z informatyką. I właśnie dla nich przeznaczona jest ta dokumentacja. Dlatego też opisany jest każdy niezbędny krok (i każde niezbędne kliknięcie) do poprawnego korzystania z programu, a co za tym idzie poprawnego wypełnienia świadectwa.

1.2. Wstępne wyjaśnienia użytych terminów

Po uruchomieniu programu, wyskakuje okno początkowe. Wybierając Pomoc do programu, uruchomimy w przeglądarce internetowej odpowiednią pomoc. Wybierając O programie zobaczymy krótkie informacje o programie i licencji.

Przy każdym poleceniu kliknięcia myszą mamy na myśli kliknięcie lewym przyciskiem myszy, chyba że jest to wprost określone inaczej.

Katalog i folder to dwa terminy określające tę samą rzecz.

Jeśli nie wypełnimy pewnych danych, to odpowiadające im pola na świadectwie zostaną przekreślone odpowiednio wyrównaną linią.

W niektórych oknach wszystkie dane mogą się nie zmieścić na ekranie. Wtedy musimy przesunąć część okna za pomocą "scrolla" (paska znajdującego się po prawej stronie lub na dole okna).

Uzupełnianie danych odbywa się na dwa sposoby:

1.3. Historia oraz ogólnie o programie

Podczas pisania programu wzorowaliśmy się na przykładowych programach dostępnych na stronie http://pslib.sourceforge.net/ oraz tych dostępnych na stronach projektów gtk i gnome. Bardzo potrzebna (oprócz oczywiście samych bibliotek) była odpowiednia dokumentacja.
Program zapewne powstał tylko dlatego, że istnieją darmowe systemy operacyjne, biblioteki programów i odpowiednie programy z otwartym kodem źródłowym. Autorów nie byłoby stać na zakup odpowiednich płatnych narzędzi (nawet samego kompletnego systemu operacyjnego) oraz nie mogliby oni korzystać z najlepszej dokumentacji jaką jest kod źródłowy.
Jeden z autorów (Artur) ma bardzo duży problem z językiem angielskim (ogromny brak zdolności do nauki i wyjątkowo kiepską pamięć) i bardzo dziękuje:

Zofia Dulęba (nauczycielka nauczania początkowego) zasugerowała na początku kwietnia 2006, że przydałby się jej program do wypełniania świadectw szkolnych, ponieważ w klasach 1-3 pisanie ich jest bardzo uciążliwe (ocena opisowa). Ponieważ właśnie instalowaliśmy jej system 'debian sarge gnu/linux' na jej domowym komputerze i nie mogliśmy znaleźć odpowiedniego narzędzia dla linuksa (opensource w języku c lub c++), przystąpiliśmy do wykonania zadania. Program zrobiliśmy na bazie biblioteki 'gtk+' w wersji 2.6.4 (do graficznego interfejsu użytkownika) oraz delikatnie zmienionej ze względu na język polski biblioteki 'pslib'. Było trochę problemów (druki przychodzące do szkół nie są identyczne, potrafią róznić się o kilka milimetrów, a w ocenie opisowej nawet 0,5 milimetra może sprawić, że wydruk będzie przecięty przez wykropkowane linie), lecz w czerwcu 2006 roku Zofia Dulęba własnoręcznie wprowadziła odpowiednie dane do programu, a następnie wydrukowała wszystkie potrzebne świadectwa, dodatki do arkuszy ocen, oraz wpisy do książek na koniec roku szkolnego (w czasie prac nad programem pomogła nam ona w problemach technicznych dotyczących odpowiedniego wypełniania świadectw). Program publikujemy jednak dopiero 2006.07.23, ponieważ nie mieliśmy wcześniejszego doświadczenia z publikacją programów i to sprawiło nam sporo problemów.

Jeśli dostaniemy w celu pomiaru odpowiednie druki świadectw (inne niż to jedyne, które mamy zrobione, czyli 'MENiS-I/1/2'), to postaramy się, jeżeli tylko wystarczy nam czasu, wprowadzić odpowiednie modyfikacje programu. Jeśli będą Państwo potrzebowali używać program na innym systemie operacyjnym niż 'debian sarge', to spróbujemy przenieść program do odpowiedniego systemu, zwłasza jeśli ten system jest wolnodostępny.

Strona domowa programu na której można znaleźć informacje, np. o tym czy istnieje i czy jest nam potrzebna nowsza wersja programu oraz jakie cechy ją wyróżniają znajduje się w Internecie pod adresem: http://duleba-cenzurki.sourceforge.net/.

Prosimy o nadsyłanie Państwa opinii, potrzebnych materiałów, odpowiednich poprawek błedów lub samych zgłoszeń błędów pocztą elektroniczną na adres: mailto: mikokrow@­vp.pl lub pocztą starodawną na adres: Alicja i Artur Dulęba, Olbrachcice Wielkie 43, 57-200 Ząbkowice Śląskie, Dolny Śląsk. Materiałów, których wcześniej nie zamówimy, najprawdopodobniej nie będziemy zwracać (przykładowo nie chcemy odsyłać pocztą z powrotem 10 identycznych druków świadectw).


Następny    Poprzedni    Spis Treści